טדי בר

כתב: אופיר ניב

מי שעוקב אחרי האולימפיאדה באדיקות, ודאי יזכור את אלכסנדר קרלין האגדי. קרלין הוא גדול המתאבקים אי פעם, לא הפסיד 13 שנה ברציפות, לקח 3 מדליות זהב אולימפיות, 9 אליפויות עולם ו12 אליפויות אירופה, אך הסטטיסטיקה המדהימה באמת היא, שהוא לא איפשר ניקוד ליריב במשך שש השנים האחרונות של שליטתו. לסידני 2000 הגיע קרלין כדי לסיים את הקריירה אולי הכי מרשימה של ספורטאי אי פעם, עם מדליית זהב רביעית רצופה. לאורך התחרות בסידני הרצף נמשך, עד שפגש את רולון גארדנר האמריקאי, שעבר את הישראלי יורי איבסייצ'יק אחרי מהפך גדול בחצי הגמר. קרלין, שלא ספג נקודה לרעתו כבר שש שנים, הפסיד בגמר לגארדנר, שעד אותו רגע היה מתאבק בינוני ולא מוכר מדי. זה היה אחד משיאי המשחקים בסידני, ואולי הסנסציה הגדולה ביותר בתולדות המשחקים האולימפיים. היה זה הפסדו השני בלבד של קרלין בכל הקריירה, לעומת 887! נצחונות.

שליטתו של טדי ריינר במזרן הג'ודו מזכירה את הדומיננטיות של קרלין. טדי, בן 27, שמתנשא לגובה של 2.05 מ' ושוקל 140 ק"ג, הוא מפלצת חזקה ואתלטית, שלא ניתן להכניע. כשמסתכלים על נתוניו של טדי באתרי ג'ודו, מובן מיד שמדובר בתופעה שלא נתקלים בה מדי יום. 8 אליפויות עולם רצופות, שתי אליפויות עולם לנוער, ארד בבייג'ינג 2008, זהב בלונדון 2012 ו"רק" 5 אליפויות אירופה, אליהן הוא מגיע במשורה.

טדי פייר-מארי ריינר נולד ב1989 באי גאוודלופה, אי קריבי שנמצא בשליטה צרפתית במהלך חופשה משפחתית. גדל בפאריז, והשתתף בענפי ספורט רבים, שבעזרת הנתונים הפיזיים שלו הצטיין בהם, טדי מציין שהפעם הראשונה בה עסק בג'ודו הייתה נגד אחיו הגדול, והיא הסתיימה בתבוסה מוחצת, כשהצליח לבסוף להביס את אחיו, הוכיח לעצמו ולמשפחה שהוא החזק במשפחה, ובו צריך להשקיע והוא צדק. כבר בגיל צעיר אי אפשר היה להתעלם ממנו, בגיל 17 זכה באליפות אירופה לנוער, ושנה לאחר מכן כבר זכה באליפות אירופה לבוגרים שנערכה בבלגרד, ובאליפות העולם לנוער שנערכה בריו. לבייג'ינג הוא הגיע כדי לקחת את המדליה המוזהבת, אך כשל ברבע הגמר נגד האוזבקי טנגרייב שזכה בכסף, ודרך בית הניחומים זכה בארד. ההפסד ברבע גמר האולימפיאדה היה הפסדו הראשון בבוגרים, השני הגיע שנתיים מאוחר יותר באליפות העולם בטוקיו 2010. טדי זכה בזהב בתחרות למעל מאה ק"ג, וארבעה ימים לאחר מכן התייצב לקטגוריית המשקל הפתוח, שם הפסיד לקאמקיוואה היפני בגמר. טדי סירב להשלים עם ההפסד, וטען שנשדד על ידי השופטים. מאז אותו הפסד, טדי מחזיק ברצף של 111! נצחונות ברציפות, כשהאחרון היה ב23 באפריל השנה, בגמר אליפות אירופה בקאזאן, שם ניצח את אורי ששון הישראלי.

סוכניות ההימורים מציבות את טדי כמנצח הבטוח ביותר באולם הג'ודו, ואולי כאחד ההימורים הבטוחים למדליית זהב אולימפית, רק שאנחנו נקווה שטדי יוסיף עוד הפסד אחד מפואר בקריירה, בחצי הגמר לאורי ששון (אם יגיע לשם) שיהפוך, כך אנו מקווים, לרולון גארדנר של ריו 2016.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *